Voka over Vlaamse begroting: "Groeitempo voor onderzoek en ontwikkeling neemt af"

Vlaanderen gaat het groeitempo voor onderzoek en ontwikkeling vertragen. Zo zal Vlaanderen - tegen 2029 - procentueel minder inbrengen dan aan het begin van de legislatuur. De voorziene verhoging van de middelen wordt gehalveerd, zo blijkt uit de nieuwe Vlaamse begrotingscijfers. "Géén goed signaal", vindt Voka Mechelen-Kempen. "Zeker niet voor onze regio, de grootste industrieregio van Vlaanderen", zegt gedelegeerd bestuurder Tom Laveren. Positief is wel dat er géén belasting op schenkingen komt van een familiale onderneming.

De Vlaamse regering raakt niét aan de innovatiesteun voor onderzoeks- en ontwikkelingsprojecten voor bedrijven. Maar Voka betreurt wel dat het afgesproken groeipad verlaten wordt. De voorziene verhoging van de middelen voor Onderzoek en Ontwikkeling (O&O) in deze legislatuur wordt gehalveerd.

In Vlaanderen komt 77,05% van de O&O-uitgaven uit private middelen. Het overheidsaandeel bedraagt amper 22,95%. Omgerekend naar het bruto binnenlands product betekent dit dat bedrijven instaan voor 2,71% van het bbp, terwijl de publieke sector goed is voor 0,81%. Vlaanderen gaat tegen 2029 nog verder afstaan van de vooropgestelde 1% dan nu het geval is. "De regio Mechelen-Kempen is de grootste industrieregio van Vlaanderen. Met een grote cluster van farmabedrijven. Onderzoek en ontwikkeling zit in het hart van wat ze doen. Deze beslissing raakt de regio dus echt. De concurrentie is al hard op dit moment. En het maakt het doel om leading te zijn en te blijven weer moeilijker", zegt Tom Laveren, gedelegeerd bestuurder van Voka Mechelen-Kempen.

Platte belastingverhoging

Maar er is meer. Zo heeft de Vlaamse regering beslist om ook de afvalwaterheffing sterk te verhogen. Het gaat om ondernemingen die gezuiverd afvalwater lozen in het oppervlaktewater. Het gros van de nieuwe miljoenenfactuur komt terecht bij acht bedrijven. Voka heeft geen begrip voor deze platte belastingverhoging. Net nu we nog meer moeten inzetten op buitenlandse investeringen.

In het kader van levenslang leren, is Voka bezorgd om de sterkere afbouw van het opleidingsbeleid en het ontbreken van een heldere visie. Dit is nochtans nodig in de snel veranderende arbeidsmarkt, door - onder meer - de komst van AI. Zo verdwijnt ook de kmo-portefeuille en de RSZ-doelgroepenkortingen en is er de verdere afbouw van het Vlaams Opleidingsverlof (VOV).

95.000 familiebedrijven

De kracht van de familiebedrijven blijft wel intact. Zo komt er géén belasting op schenkingen van een familiale onderneming. Voka Mechelen-Kempen had sterk gewaarschuwd voor de impact. "Daarmee zou je zeggen: Bedankt om jarenlang te ondernemen en risico's te nemen. Hier is de factuur. Dit zou geen stap vooruit, maar achteruit zijn", klnkt het.

Naar schatting 95.000 familiebedrijven in de regio konden geraakt worden.

 

Delen

Persberichten in je mailbox

Door op "Inschrijven" te klikken, bevestig ik dat ik het Privacybeleid gelezen heb en ermee akkoord ga.

Over Voka - Kamer van Koophandel Mechelen-Kempen

Neem contact op met

Kleinhoefstraat 9 2440 Geel

014 56 30 30

wim.brillouet@voka.be

www.voka.be